Tygodnik Przasnyski

Piątek, 05 czerwca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Przypomnieli o Romualdzie Rykowskim

22.11.2019 10:00:00

Najpierw upamiętniono znaną i zasłużoną przasnyską społeczniczkę i działaczkę na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych Janinę Krystynę Grotkowską, a kilka miesięcy temu odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Zbigniewa Borowicza, także znanego społecznika, żołnierza, dawnego radnego miejskiego, który tę funkcję pełnił przez pięć kadencji. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Przasnysz uhonorowano Romualda Włodzimierza Rykowskiego związanego z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, a w efekcie inicjatora powstania Muzeum Historycznego w Przasnyszu.

Syn Helidora i Marianny, urodził się 15 stycznia 1915 r. w Szymakach w gm. Płońsk. Dzieciństwo spędził w Chorzelach, jego ojciec był obrońcą sądowym. Romuald Włodzimierz Rykowski brał udział w wojnie obronnej 1939, pod Siedlcami, następnie dostał się do niewoli niemieckiej. W niewoli przebywał przez cały okres wojny. Do Polski wrócił w 1946 r. Pracował kolejno w Sądzie Grodzkim w Przasnyszu, Zjednoczeniu Budownictwa Wiejskiego w Ciechanowie oraz w Przedsiębiorstwie Budowlanym w Przasnyszu. Obok pracy zawodowej intensywnie zajmował się gromadzeniem materiałów dotyczących Przasnysza i okolic, zainicjował przeprowadzenie badań archeologicznych na terenie Przasnysza. W 1957 r. doprowadził do powstania Powiatowej Komisji Historii, Kultury i Sztuki przy prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Przasnyszu.

Szerzej w kolejnym numerze TP

autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz