Tygodnik Przasnyski

Sobota, 30 maja 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Finalnie politechnika kupiła lotnisko pod Przasnyszem

14.05.2019 10:00:00

Na początku maja przedstawiciele Politechniki Warszawskiej oraz starosta przasnyski podpisali końcowy akt notarialny na zakup lotniska w Sierakowie koło Przasnysza. Na prawie 80 ha powstanie akademickie zaplecze badawcze dla obecnych i nowych projektów uczelni. Uniwersytet techniczny będzie tam testować nowoczesne urządzenia, w tym bezzałgowce.
Dla przemysłu
Uczelnia chce tam stworzyć poligon doświadczalno-wdrożeniowy. Projekty, które do tej pory wymyślali studenci z profesorami i chowali tak naprawdę do szuflady, bo nie mieli żadnego zaplecza, będzie można powoli wdrażać w życie. Będzie to pierwszy tego typu ośrodek zamiejscowy tej uczelni w Polsce. Naukowcy chcą się zająć lotnictwem i energetyką. Uczelnia przygotowała projekt, który otrzymał dofinansowanie ze środków europejskich w wysokości ponad 35 mln zł. Oprócz infrastruktury, czyli budynków, pojawią się przede wszystkim laboratoria oraz hangary. Najwięcej środków zostanie przeznaczonych na wyposażenie specjalistycznych laboratoriów. To jednak dopiero początek. Poligon nie bez powodu powstaje w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej. Za nowymi projektami mają przyjść nowi inwestorzy, którzy zaczynają już powoli interesować się pracami badawczymi. 
Skorzystają miejscowi
Cała transakcja sprzedaży dotyczyła kilku działek o łącznej powierzchni prawie 80 ha za łączną kwotę ponad 2,5 mln zł. Powiat przasnyski udzielił politechnice specjalnej bonifikaty w wysokości 78 proc. wartości nieruchomości. Rozmowy z uczelnią prowadził jeszcze były starosta Zenon Szczepankowski. W trosce o przyszłość tego terenu, powiat zagwarantował sobie również prawo do pierwokupu sprzedanych działek, w przypadku, gdyby szkoła zdecydowała się je odsprzedać stronie trzeciej, po zwaloryzowanej cenie dzisiejszej transakcji.
Głównym celem projektu jest opracowywanie rozwiązań i patentów, które następnie będzie można zastosować w różnych gałęziach przemysłu.
Więcej w kolejnym numerze TP

autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz