Tygodnik Przasnyski

Wtorek, 26 maja 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Rodzice nie chcą likwidacji szkoły w Obrębie, przeciwne jest również kuratorium

13.05.2019 08:15:00

W lutym Rada Gminy Przasnysz podjęła uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Mchowie z filią w Obrębie. Organ prowadzący, czyli gmina zdecydowała się na taki krok z uwagi na fakt, że w tym roku szkolnym nie został w Mchowie utworzony żaden oddział. Powinno uczęszczać tam 78 dzieci. Rodzice przenieśli je jednak do innych szkół. Z uwagi na to, że szkoła w Obrębie, gdzie dziś uczęszczają dzieci jest placówką filialną wspomnianej szkoły, automatycznie też grozi jej likwidacja.
Kuratorium Oświaty w Ostrołęce negatywnie jednak zaopiniowało zamiar tej likwidacji. - Po przeprowadzeniu analizy dokumentów oraz wizji lokalnej w szkole przez wizytatorów Kuratorium Oświaty, Mazowiecki Kurator stwierdził brak zasadności likwidacji szkoły – wyjaśnia rzecznik Kuratorium Oświaty w Warszawie Andrzej Kulmatycki.  
Dwa lata temu szkoła w Obrębie została filią szkoły w Mchowie. Wielu rodziców, których dzieci uczęszczają do Obręba, mówi, że było to celowe działanie ze strony gminy. O widmie likwidacji mówiło się od dłuższego czasu. Rodzice podkreślają, że gmina mogła inaczej rozwiązać sprawę, ale nie wykazała woli rozwiązania problemu. Ludzie mówią, że o likwidacji dowiedzieli się w lutym i tak naprawdę zostali postawieni przed faktem i pod ścianą. – Mówi się oczywiście nam, że szkoła będzie istniała, ale nie będą tworzone oddziały klasowe, bo nie ma dzieci. To się tak nazywa. Szkoła nie będzie zamknięta, ale nie bedą otwarte klasy – mówią rozgoryczeni rodzice uczniów z Obręba z którymi rozmawialiśmy. 
W kwietniu odbyło się kolejne burzliwe spotkanie w tej sprawie z udziałem wójt i pracowników gminy. Przyszli nie tylko rodzice uczniów ze szkoły w Obrębie, ale też mieszkańcy, którzy interesują się budynkiem szkoły. Podkreślają, że była ona budowana jeszcze przed wojną w czynie społecznym. Miejscowemu dziedzicowi zależało na edukacji. Z opowieści starszych mieszkańców wiadomo, że własne wozy wysyłał po transport cegieł. Kiedyś w Obrębie uczyły się dzieci z tej wioski i okolicznych. Klasy były bardzo liczne. Dla mieszkańców szkoła jest ośrodkiem kulturalnym w tej niewielkiej miejscowości oraz miejscem pokoleniowej integracji. Poza tym została wyremontowana, doposażona. Obawiają się, że będzie niszczała, podobnie, jak budynek w Mchowie. Mieszkańcy mówią nam, że w szkole ma być zorganizowany dom pomocy społecznej dla starszych osób. Twierdzą, że szkołę likwiduje się pod usługi, czym społeczność jest zbulwersowana. 

W tym roku szkolnym uczy się tam 25 uczniów (24 w szkole podstawowej i jedna osoba w oddziale przedszkolnym), w tym 9 w klasie VI, która praktycznie już odchodzi). Dalsze prognozy nie wskazują większej tendencji wzrostowej liczby uczniów. Oczywiście, o ile rodzice zdecydują się je posłać do szkoły w Obrębie. Gmina tłumaczy, że trzeba było podjąć decyzję dotyczącą całości, czyli głównej siedziby i jej filii. Miesięczne utrzymanie szkoły w Obrębie to prawie 50 tys. zł.   

Więcej w kolejnym numerze TP

autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz