Tygodnik Przasnyski

Niedziela, 28 lutego 2021

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. archiwum prywatne
fot. archiwum prywatne

Jak pandemia wpłynęła na przasnyski rynek pracy?

03.02.2021 12:53:38

Rozmawiamy z dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Przasnyszu, Jadwigą Żuber.

 Czy rok 2020 zmienił przasnyski rynek pracy? 

Rok 2020 był zdecydowanie inny niż lata wcześniejsze. To oczywiście ze względu na pandemię. Jednak choć mogłoby się wydawać, że ta mocno wpłynie na rynek pracy, tak się na szczęście nie stało. Zmiany owszem są widoczne w liczbach, ale są tak naprawdę niewielkie. W powiecie przasnyskim w porównaniu do roku 2019 bezrobocie nieco wzrosło, ale nie na tyle, by przekroczyć poziom z roku 2018. Wówczas na koniec roku mieliśmy bowiem 2027 osób bezrobotnych, zaś rok 2020 zakończyliśmy z 1994 osobami zarejestrowanymi w urzędzie, które pozostawały bez pracy. Dlatego daleka byłabym od stwierdzenia, że pandemia covid-19 zachwiała rynkiem pracy. Chociaż nie wykluczam, że może w normalnych warunkach sytuacja byłaby znacznie lepsza.

<
/div>
Jak w takim razie wygląda obecnie stopa bezrobocia w powiecie przasnyskim?
Stopa bezrobocia to obecnie 9,2 proc., w roku 2019 była niższa i wynosiła 8,5 proc., ale jeszcze rok wcześniej w 2018 - 9,5 proc.  W roku 2020 zarejestrowało się mniej bezrobotnych niż w roku 2019, ale też mniej bezrobotnych nam ubyło. Przy analizie tej sytuacji, nie można pominąć faktu, że z powodu pandemii z osobami bezrobotnymi kontaktowaliśmy się rzadziej i głównie telefonicznie. Jeżeli więc te osoby nie musiały przychodzić, stawiać się osobiście, to też nieco łatwiej było im utrzymać status osoby bezrobotnej. 
A jak na pandemię zareagowali w takim razie pracodawcy?
Ofert pracy kierowanych do urzędu, było mniej. W 2020 roku mieliśmy ich 750, a rok wcześniej 810. Pracodawcy na pewno ostrożnie podchodzili do zatrudniania nowych osób, choć jeżeli przyjrzeć się poszczególnym miesiącom, to taką tendencję widać było szczególnie na początku pandemii. Potem z czasem ta sytuacja się poprawiała. Mieliśmy dwóch pracodawców, którzy poinformowali nas o zwolnieniach grupowych, jednak potem te sytuacje się odwróciły. Reakcję pracodawców również widać w liczbach. W kwietniu na przykład pracę podjęły tylko 42 osoby, podczas gdy w październiku już 180. 
Cały tekst w najnowszym wydaniu TP

autor: rj

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz