Tygodnik Przasnyski

Sobota, 19 września 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Sonda „Tygodnika". Grypa się zbliża! Szczepić się czy nie?

14.09.2020 15:33:00

Stoimy przez poważnym wyzwaniem. Świat walczy z pandemią koronawirusa a szybkimi krokami zbliża się sezonowa grypa. Co będzie kiedy zaatakują nas oba wirusy?

Szczepionki przeciw COVID19 jeszcze nie ma, mamy za to szczepionkę przeciw grypie na którą w ostatnim sezonie zachorowało prawie 4 mln. Polaków. Tylko w pierwszym tygodniu września tego roku zachorowało na nią ponad 25 tys. osób.

Eksperci podnoszą, że szczepienie się przeciw grypie w tym sezonie jest szczególnie istotne. Ministerstwo Zdrowia opracowało specjalną strategię walki z wirusem. Teraz pojawia się pytanie: Czy Polacy będą chcieli się szczepić?

- W tym roku jeszcze sezon grypowy na dobre się nie zaczął, choć liczba zgłaszanych przypadków zaczyna już rosnąć – mówi TP Maria Śliwińska, dyrektor PSSE w Przasnyszu.

Dostajemy meldunki na temat zachorowań na grypę potwierdzonych laboratoryjnie, ale też na temat zachorowań tzw. grypopodobnych. Z ostatnich meldunków wynika, że w ubiegłym miesiącu mieliśmy 766 przypadków zachorowań, zaś w pierwszym tygodniu września było ich już 348. To nie są jeszcze duże liczby, w najgorszych bowiem miesiącach w roku zdarza się, że odnotowujemy nawet ponad 4 tysiące przypadków. Ogółem w ciągu roku jest to około 50 tysięcy przypadków, więc niemal tyle ilu jest mieszkańców powiatu. To oczywiście nie oznacza, że każdy choruje, bo oczywiście niektórzy nie chorują w ogóle, a inni chorują nawet i trzy raz w roku.

Jeśli chodzi o szczepienia na grypę to ja osobiście uważam, ze warto się szczepić. I sama to robię. Eksperci jasno mówią, że szczepienie jest najskuteczniejszą profilaktyką przeciwko grypie. W naszym powiecie, ale też w kraju, szczepienie nie jest jeszcze popularne, myślę jednak, że w tym roku sytuacja może ulec zmianie z powodu koronawirusa. Wiem, że coraz więcej osób pyta o szczepionki w aptekach, a tymczasem tych brakuje. W zeszłym roku w naszym powiecie przeciwko grypie zaszczepiło się 1380 osób, więc to nie jest duża liczba. Tymczasem ilość osób hospitalizowanych z powodu powikłań pogrypowych jest wcale niemała. W ubiegłym roku w szpitalu z tego powodu znalazło się 575 osób, najczęściej z dolegliwościami ze strony układu oddechowego. W tym roku takich przypadków do tej pory było 132.

Ja kiedyś zachorowałam na grypę i przeszłam ją fatalnie. Naprawdę nie było to nic przyjemnego. Od tamtej pory się szczepię i na grypę nie choruję. Wiem, że ludzie mają różne teorie na temat szczepień, ale w dzisiejszych czasach też jest tak, że każdy może sobie opracować własną teorię i wpisać ją do Internetu, a potem inne osoby to czytają. Wiele z tych wiadomości nie ma potwierdzenia w faktach, czy wynikach badań.

Więcej w TP nr 38 z 15 września 2020 r. 

autor: rj

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie fotoreportażeRSS

  • Sołtysiada 2020. Zwyciężyła drużyna z Bogatego

    Turniej sołectw odbył się 6 września - już po raz siódmy. Tym razem w Bogatem. zobacz galerie...

  • Dożynki powiatowo-gminne w Pawłowie Kościelnym

    Najpierw w parafii św. Macieja została odprawiona msza święta dziękczynna za tegoroczne plony. W czasie jej trwania zostały poświęcone dożynkowe wieńce. Po mszy korowód dożynkowy przeszedł na plac przy kościele, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości zobacz galerie...

  • Pogoń za Jednorożcem

    Fot. Zenon Lewandowski zobacz galerie...