Tygodnik Przasnyski

Sobota, 08 sierpnia 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. UMWM
fot. UMWM

Mazowsze znów do podziału

24.07.2020 11:26:14

PiS wraca do pomysłu podziału administracyjnego Mazowsza. Nieoficjalnie mówi się, że rządząca partia ma chrapkę na przejęcie władzy w nowym województwie. Obecna różnica między rządzącą koalicją, a rządzącą Mazowszem opozycją jest niewielka.

 Mimo to w sejmiku nadal rządzą ludowcy i działacze Platformy Obywatelskiej, a na jego czele stoi marszałek Adam Struzik z PSL. Ponowne wybory mogą zmienić ten układ sił. Pojawią się też nowe urzędy rządowe i samorządowe, które trzeba będzie obsadzić nowymi ludźmi. Odpowiednia ustawa ma być przegłosowana w Sejmie już we wrześniu.

– Takie pójście na skróty, bez konsultacji społecznych, bez referendum ogólnowojewódzkiego i zapytania wspólnoty mazowieckiej, czy zgadza się na podział Mazowsza na dwa województwa, jest prawnie niedopuszczalne. Zarówno zarząd województwa, jak i większość radnych w sejmiku będzie konsekwentnie bronić konstytucyjnych praw, także na poziomie europejskim – uważa marszałek Adam Struzik.

W wyborach samorządowych w 2018 r. zostało wybranych 51 radnych województwa. Gdyby doszło do podziału województwa, straciliby mandat. Jak zaznacza marszałek województwa Adam Struzik, przerwanie kadencji radnych oznacza naruszenie Konstytucji, ustawy o samorządzie wojewódzkim, jak również naruszenie Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego.

Więcej na ten temat w TP z 28 lipca 2020 r.

autor: RN

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie fotoreportażeRSS

  • 4 mln zł na MDK w Przasnyszu i prawie 2 mln na drogę w gminie Chorzele

    W czwartek 16 lipca umowy w tej sprawie w Miejskim Domu Kultury podpisał marszałek Adam Struzik. zobacz galerie...

  • Do powiatu przasnyskiego dotarł transport ze środkami ochrony indywidualnej

    Środki o wartości ponad 630 tys. zł przekazała Fundacja Orlen zobacz galerie...

  • Przegląd Kultury Regionalnej w Jednorożcu

    Organizatorem przeglądy była Gminna Biblioteka Publiczna w Jednorożcu zobacz galerie...