Tygodnik Przasnyski

Sobota, 08 sierpnia 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. Archiwum
fot. Archiwum

Jeden prezydent, dwie Polski

22.07.2020 12:35:47

– To figura retoryczna, te „dwie Polski”. Mamy jedną Polskę, właśnie taką – mówi „TP” Ewa Woydyłło-Osiatyńska, doktor psychologii i terapeutka.

- Ci, którzy głosowali na Andrzeja Dudę, wierzą kłamstwom propagandowym powtarzanym przez TVP, proboszcza, biskupa, rząd, dygnitarzy partyjnych, premiera, prezesa, ministrów, posłów. To ta połowa, która lubi datki, jałmużny, zapomogi. Niespecjalnie lubi pracować, rozwijać swój potencjał, uczyć się, studiować, podróżować, czytać, samodzielnie myśleć i rozumować. I przede wszystkim żyje strachem, że nowe jutro nieubłaganie nadchodzi, natomiast dawne wczoraj będzie musiało ustąpić miejsca.

A ta druga połowa na odwrót.

Ten podział był zawsze, zresztą historycznie i socjologicznie jest uzasadniony. Od lat osiemdziesiątych odbywała się bardzo powolna przemiana. Może zbyt powolna, niekontrolowana przez nadmiernie intelektualnych przywódców politycznych. Aż w 2015 r. zdobyła władzę siła polityczna sama nacechowana strachem przed Zachodem, zaczadzona „snami o potędze”, w nabożnym przyklęku u rąbka biskupich ornatów – no i mamy to, co mamy.

Ta „ich” połowa jest większa niż nasza połowa, trawestując słowa z hitu Kazika…

* Pojawiły się emocje, które łatwo nie wygasną, a wręcz będą się chyba nasilały?

– Emocje bez rozumu mogą prowadzić do zatracenia. Jeżeli jednak dopuścimy rozum do głosu, to emocje można podporządkować mądrości. Ta Polska od książek, wiedzy, podróży i siostrzeństwa z Europą, odwołuje się do rozumu i empatii, więc stopniowo zaczyna panować nad emocjami. A tamta druga, tryumfująca i zawzięta Polska? Jeżeli sądzić po ich prezesie, prezydencie, premierze, ministrach, marszałkach, posłach, no i arcybiskupach oraz proboszczach, to chyba w ogóle nie chciałaby wygasić rozpętanych przez pięć lat emocji swojej połowy Polaków. Z nich przecież czerpie legitymizację swojej wszechwładzy. Kto by z tego chciał rezygnować

Cały wywiad w "TP" z 28 lipca 2020 r.

autor: WD

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie fotoreportażeRSS

  • 4 mln zł na MDK w Przasnyszu i prawie 2 mln na drogę w gminie Chorzele

    W czwartek 16 lipca umowy w tej sprawie w Miejskim Domu Kultury podpisał marszałek Adam Struzik. zobacz galerie...

  • Do powiatu przasnyskiego dotarł transport ze środkami ochrony indywidualnej

    Środki o wartości ponad 630 tys. zł przekazała Fundacja Orlen zobacz galerie...

  • Przegląd Kultury Regionalnej w Jednorożcu

    Organizatorem przeglądy była Gminna Biblioteka Publiczna w Jednorożcu zobacz galerie...