Tygodnik Przasnyski

Czwartek, 02 kwietnia 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. Policja
fot. Policja

Oszuści znów grasują

03.02.2020 18:50:23

W Jednorożcu doszło do próby wyłudzenia pieniędzy metodą "na policjanta"

Do Komendy Policji w Przasnyszu zgłosił się 75-letni mieszkaniec Jednorożca i powiadomił, że 3 lutego przed godziną 13.00 nieznany sprawca zadzwonił do niego na telefon komórkowy i podając się za funkcjonariusza policji, próbował wyłudzić pieniądze. Tylko dzięki zdecydowanej postawie seniora sprawcy nie udało się go oszukać.


W związku z tym przasnyska policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza przez osoby starsze, samotnie zamieszkujące.

- Prosimy, aby nie ufać nieznajomym osobom i pod żadnym pozorem nie wpuszczać ich do mieszkań. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i podejrzeń prosimy o szybki kontakt z przasnyską policją, dzwoniąc na numer 29 756 72 00 lub na numer alarmowy 112 - apeluje asp.szt. Krzysztof Błaszczak z KPP w Przasnyszu.

Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach charakterystycznych dla osób starszych. W celu wywarcia większego wrażenia i zdobycia zaufania oszuści coraz częściej podszywają się nie tylko za członka rodziny, ale również za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na wykupienie z problemów członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy. W rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję. W ten sposób wyłudzają od pokrzywdzonych często oszczędności całego życia.

Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom. Nie reagujmy pochopnie na hasło, że syn czy wnuczek potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić, czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny. Pamiętajmy, że sami możemy zweryfikować dzwoniącego, dlatego nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.

Jeśli osoba dzwoniąca podaje się za policjanta, pamiętajmy, że prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nigdy też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do akcji. Żadna służba zajmująca się ściganiem oszustów nie działa w taki sposób, że żąda od seniora przekazywania jakichkolwiek pieniędzy. Jeżeli ktokolwiek prosi, abyśmy przekazali pieniądze obcej osobie, to na pewno jest to próba oszustwa.

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa.

O wszystkich podejrzanych sytuacjach należy natychmiast poinformować policję!

autor: M.J

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie fotoreportażeRSS

  • Mazowieckie zapusty w Czernicach Borowych

    fot. RN zobacz galerie...

  • Pastorałki ożyły w Przasnyszu

    Przasnyskie kolędowanie 2020 –  śpiewajmy kolędy, ocalmy pastorałki zobacz galerie...

  • Moto-mikołaje w Przasnyszu

    M. Jabłońska zobacz galerie...