Tygodnik Przasnyski

Wtorek, 28 stycznia 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W e-prenumeracie taniej!
fot. K.Kujawa
fot. K.Kujawa

Marek Lisiński: Kościół nie zmieni się nigdy

21.05.2019 00:03:47

Rozmowa z Markiem Lisińskim, 13-letnią ofiarą księdza pedofila, dzisiaj prezesem fundacji „Nie lękajcie się" pomagającej osobom skrzywdzonym w dzieciństwie.

* Pana koszmar zaczął się w latach osiemdziesiątych, kiedy miał pan 13 lat...
- Tak, rok 1981, mała miejscowość 70 kilometrów od Ciechanowa. Zresztą było to w Poniatowie, to żadna tajemnica. Zostałem skrzywdzony przez księdza, który obecnie dostał wyrok „watykański”... Właściwie wyrok to za dużo powiedziane. Został zawieszony w posłudze kapłańskiej na 3 lata. Okres ten dawno już się skończył. W sądzie powszechnym pierwszej instancji otrzymał wyrok nakazujący przeproszenie mnie za czyny popełnione w 1981 roku.


* Ze słów biskupa płockiego Piotra Libery wynika, że ksiądz W. nie czuje się winny, a sam biskup zrobił wszystko, co w jego mocy, aby panu pomóc. Czy zgodzi się pan z tym?
- Biskup Piotr Libera twierdzi, że zrobił wszystko i dwukrotnie występował o wydalenie księdza ze stanu kapłańskiego. Może to były działania późniejsze, ale z informacji, które do mnie dotarły, wynika, że w liście z 2011 roku watykańska Kongregacja Nauki i Wiary upoważniła biskupa do przeprowadzenia procesu karnego. Proces zakończył się uznaniem księdza za winnego popełnienia zabronionego czynu, a biskup przekazał kongregacji akta procesowe bez wydania dekretu końcowego, sugerując nałożenie na księdza kary zakazu wykonywania posługi kapłańskiej, ćwiczenia duchowe (modlitwę) przez okres jednego miesiąca w klasztorze oraz specjalistyczną terapię. To jest zawarte w oryginalnym wyroku watykańskim. Czy to jest wydalenie ze stanu kapłańskiego, o którym mówił biskup w wywiadzie dla Wirtualnej Polski?

* Wygląda na to, że nie jest...
- W związku z tym, że kara sugerowana przez księdza biskupa była zbyt łagodna, a także biorąc pod uwagę wyjaśnienia, iż oskarżony nie poczuwał się do wyrządzenia krzywdy, kongregacja listem z dnia 20 listopada 2013 roku wystąpiła do biskupa o nałożenie bardziej surowej kary. Księdza W. uznano winnym nadużyć seksualnych wobec nieletniego i wreszcie biskup zakazał mu wykonywania posługi duszpasterskiej przez okres 3 lat. W tym czasie ksiądz zobowiązany był do wypełniania służebności duchowych przez okres miesiąca w klasztorze wskazanym przez biskupa. Ostateczna decyzja zostaje podjęta przez Kongregację Nauki Wiary. Taki jest wyrok „watykański:, nie „płocki”. Jak mam interpretować w związku z tym słowa biskupów Libery i Milewskiego?

Cały wywiad w TP z 21 maja br.

autor: Kuj

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie fotoreportażeRSS

  • Pastorałki ożyły w Przasnyszu

    Przasnyskie kolędowanie 2020 –  śpiewajmy kolędy, ocalmy pastorałki zobacz galerie...

  • Moto-mikołaje w Przasnyszu

    M. Jabłońska zobacz galerie...

  • Wystawa o Policji Państwowej w Przasnyszu w latach 1919-1939

    K.Kozłowska zobacz galerie...