Tygodnik Przasnyski

Poniedziałek, 22 lipca 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W e-prenumeracie taniej!

Dekada pamiątkowych guzików

10.04.2019 12:45:00

Jest to nie tylko jedyne takie miejsce w województwie mazowieckim czy kraju, ale nawet w całej Europie. Izba Pamiątkowa Guzikarstwa w Sochocinie ma już 10 lat.

W Sochocinie ma już 10 lat. Przez dekadę odwiedziły ją tysiące osób zainteresowanych XIXwiecznym rzemiosłem. W najbliższych latach gmina chce izbę przenieść do większego, również historycznego budynku. Unikat w skali Starego Kontynentu ma się stać sochocińskim oknem wystawowym na świat. 

- Sochocin to miejsce, gdzie pielęgnuje się historię związaną z nieistniejącym już rzemiosłem i wyrobem guzików z muszli morskich i rzecznych. Ludzie odwiedzający nas w ostatnich dziesięciu latach nie mogli wyjść z podziwu, jak wspaniałe rzeczy tu wykonywano – mówi Kryspin Kadej, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sochocinie, gdzie aktualnie znajduje się izba guzikarstwa. Dawna codzienność guzika Aby odkryć początki guzikarstwa w Sochocinie, należy cofnąć się do drugiej połowy XIX w., kiedy to bardzo trudna sytuacja gospodarcza zmusiła ludzi do poszukiwania nowych źródeł zarobkowania. 
Więcej w aktualnym numerze TP

autor: kak/pw

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie fotoreportażeRSS