Tygodnik Przasnyski

Czwartek, 20 lutego 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W e-prenumeracie taniej!

Ciechanów pozwał Skarb Państwa

26.03.2019 12:00:00

Miasto upomina się o dotacje. Ponad 6 mln zł wraz z ustawowymi odsetkami to kwota, o którą upomina się Ciechanów od Skarbu Państwa. Takie właśnie dodatkowe koszty z własnego budżetu poniósł miejski samorząd w związku z wykonywaniem zadań zleconych z zakresu administracji rządowej w latach 2008-2017. Z tego powodu Krzysztof Kosiński złożył w ostatni piątek pozew w tej sprawie.
Prezydent uważa, że kwota dotacji celowych ze Skarbu Państwa powinna być w pełni wystarczająca na realizację zleconych samorządowi zadań. W pozwie miasto przytacza wyrok Sądu Najwyższego oraz powołuje się na zapisy Konstytucji RP.
Krzysztof Kosiński przekonuje, że miasto, dokładając pieniądze do nie swoich zadań, ma tym samym ograniczaną możliwość realizacji własnych. – Zasada jest prosta: jeśli samorząd realizuje zadania zlecone przez rząd, to z budżetu państwa należy się dotacja w 100% finansująca te zadania. Samorządy do zadań rządowych jednak dopłacają, bo fundusze przekazywane przez państwo są niewystarczające. Skoro dokładamy pieniądze z budżetu miasta, to wtedy mamy mniej pieniędzy na remonty dróg czy nowe inwestycje - argumentuje. Zapewnia, że sprawa nie ma charakteru politycznego, bo w latach, w których dotacja dla miasta była zaniżona, rządziły różne partie polityczne. 

Jak informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Renata Jeziółkowska, Ciechanów jest gotów udostępnić pozew i tym samym pomóc innym gminom i miastom w dochodzeniu należności przed sądami.

Więcej w aktualnym numerze Tygodnika 

autor: kak/RN

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie fotoreportażeRSS

  • Pastorałki ożyły w Przasnyszu

    Przasnyskie kolędowanie 2020 –  śpiewajmy kolędy, ocalmy pastorałki zobacz galerie...

  • Moto-mikołaje w Przasnyszu

    M. Jabłońska zobacz galerie...

  • Wystawa o Policji Państwowej w Przasnyszu w latach 1919-1939

    K.Kozłowska zobacz galerie...