Tygodnik Przasnyski

Czwartek, 22 sierpnia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W e-prenumeracie taniej!

Przasnyskie lotnisko sprzedane

01.02.2019 11:00:00

Umowy na sprzedaż Politechnice Warszawskiej działek w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej w Sierakowie zostały podpisane w czwartek (31 stycznia). Starosta Krzysztof Bieńkowski oraz rektor uczelni podpisali akty notarialne dotyczące sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości. Dla powiatu to ważny dzień, podobnie, jak dla warszawskiej uczelni, która chce tam stworzyć poligon doświadczalno-wdrożeniowy. Projekty, które uczelnia do tej pory wymyślała i chowała tak naprawdę do szuflady, bo nie miała żadnego zaplecza, będzie można powoli wdrażać w życie. Będzie to pierwszy tego typu ośrodek zamiejscowy tej uczelni w Polsce.

Nadlatują naukowcy 

Pod tajemniczą nazwą kryje się zaplecze badawcze dla naukowców, doktorantów i studentów, którzy będą tam prowadzić prace rozwojowe z zakresu nowych technologii dotyczących głównie lotnictwa i energetyki. Uczelnia przygotowała projekt, który otrzymał dofinansowanie ze środków europejskich w wysokości ponad 35 mln zł. Oprócz infrastruktury, czyli budynków, pojawią się przede wszystkim laboratoria oraz hangary. Najwięcej środków zostanie przeznaczonych na wyposażenie specjalistycznych laboratoriów. To jednak dopiero początek. Poligon nie bez powodu powstaje w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej. Za nowymi projektami mają przyjść nowi inwestorzy, którzy zaczynają już powoli interesować się pracami badawczymi. 
Cała transakcja sprzedaży dotyczyła kilku działek o łącznej powierzchni prawie 80 ha za łączną kwotę ponad 2,5 mln zł. Powiat przasnyski udzielił politechnice specjalnej bonifikaty w wysokości 78 proc. wartości nieruchomości. - Będzie ona stanowić wkład powiatu w realizację projektu, który ma szansę stać się kołem zamachowym dla rozwoju strefy gospodarczej i całego powiatu, dlatego też rada i zarząd zdecydowały się wesprzeć politechnikę i udzielić specjalnego rabatu na sprzedaż działek – powiedział Krzysztof Bieńkowski. Rozmowy z uczelnią prowadził jeszcze były starosta Zenon Szczepankowski. W trosce o przyszłość tego terenu, powiat zagwarantował sobie również prawo do pierwokupu sprzedanych działek, w przypadku, gdyby szkoła zdecydowała się je odsprzedać stronie trzeciej, po zwaloryzowanej cenie dzisiejszej transakcji.
W oparciu o zakupione tereny, władze uczelni planują wybudowanie zaplecza laboratoryjno – warsztatowego, gdzie będą prowadzone badania z dziedziny lekkiego lotnictwa, bezzałogowych statków powietrznych) do celów wsparcia m.in. rolnictwa, leśnictwa, czy monitorowania przestrzeni powietrznej. – Cieszę się, że już sfinalizowaliśmy ten pomysł, o którym rozmawialiśmy już cztery lata temu. Jesteśmy jedną z największych uczelni w Polsce. Pojawią się tu nowe technologie, formy gospodarcze i zapewne podniosą one walory tego regionu. Wraz z tym pojawią się nowi ludzie, firmy. Jesteśmy głównie nakierowani na techniki lotnicze, ale nie tylko – mówi rektor PW prof. Jan Szmidt. 
Na niebie dużo się dzieje
Głównym celem projektu jest opracowywanie rozwiązań i patentów, które następnie będzie można zastosować w różnych gałęziach przemysłu. Ośrodek zostanie utworzony głównie pod badania związane z obiektami bezzałogowymi.
Więcej o inwestycji we wtorkowym numerze Tygodnika Przasnyskiego

autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie fotoreportażeRSS