Tygodnik Przasnyski

Piątek, 23 sierpnia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W e-prenumeracie taniej!

Co wdychają przasnyszanie?

29.01.2019 12:00:00

Na przasnyskim budynku urzędu miasta lada dzień pojawi się czujnik jakości powietrza. Urządzenie nieodpatnie pozykał urząd od jednej z fundacji w ramach programu ,,Wiem czym oddycham”. Niewielkie urządzenie o wymiarach 15 cm na 40 cm będzie zainstalowane na zewnątrz i ma analizować pomiary w czasie rzeczywistym o jakości powietrza.

Dane będzie można sprawdzać za pomocą aplikacji na smartfonach oraz na komputerach. Urządzenie kosztowało zaledwie 1.800 zł. Burmistrz Łukasz Chrostowski chce aby jeszcze dwa takie pojawiły się na przedszkolach. Mają być zamontowane w lutym. Przasnyszanie będą mogli w ten sposób kontrolować czym oddychają, a urzędnicy podjąć właściwe kroki w walce ze smogiem.

Gdzie normy są najbardziej przekroczone?
Smog dotyczy głównie okresu zimowego, ale wraz z tą porą roku nie znika.Trujące związki emitowane są głównie z kotłowni domów, które opalają je węglem i drewnem. W pierwszym przypadku problem jest większy, gdy węgiel jest gorszej jakości,a  stare piece przestarzałe. Specjaliści przekonują, że najlepszym rozwiązaniem jest zamiana kotłowni węglowych na gazowe, podłączenie do miejskiej sieci cieplnej, co właśnie w Przasnyszu trwa, termomodernizacja budynków czy inwestowanie w odnawialne źródła energii np. pompy ciepła czy panele słoneczne. Wpływ na wielkość emisji ma także sposób rozpalania w piecach. – Walkę ze smogiem usprawniają także szkolenia dotyczące samego procesu rozpalania w paleniskach pieców na paliwo stałe, czyli węgiel i drewno oraz akcje informacyjne, ponieważ zanieczyszczenia uwalniane z palenisk domowych przede wszystkim szkodzą w najbliższym otoczeniu tych domów. Zanieczyszczenia powietrza bowiem nie tylko wraz z powietrzem dostają się do płuc, a następnie przenikają do krwioobiegu, ale również razem z pyłem opadają na powierzchnię ziemi i latem kumulują się w roślinach uprawianych w przydomowych ogródkach – tłumaczy Krysyta Barańska z departamentu monitoringu środowiska przy Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska w Warszawie. 
W powiecie przasnyskim nie ma stacji monitoringu powietrza GIOŚ. Roczna ocena jakości powietrza dokonywana jest na podstawie matematycznego modelowania. Wyniki rocznej oceny na przykałd za 2017r. dostępne są na stronie internetowej WIOŚ w Warszawie w zakładce publikacje. Z danych tych czytamy, że na obszarze powiatu przasnyskiego wystąpiły przekroczenia średniorocznych stężeń B(a)P i poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10-24h.


Więcej w dzisiejszym numerze TP

autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie fotoreportażeRSS