Tygodnik Przasnyski

Środa, 24 lipca 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W e-prenumeracie taniej!

Sytuacja szpitala się pogarsza

10.01.2019 10:00:00

Ustawa o tzw. sieci szpitali okazała się niewypałem dla przasnyskiego szpitala. Tylko w minionym roku lecznica wygenerowała aż 4 mln zł straty. Wpływ na ten stan miał także fakt podniesienia płacy minimalnej, ale nie tylko. W szpitalnej kasie zaczyna brakować środków na wynagrodzenia. Placówka za chwilę zmierzy się z kolejnym problemem i nie wykluczone, że zmniejszy się liczba łóżek na oddziałach. Cieszy jednak fakt, że szpital cały czas jest modernizowany i doposażany w nowoczesny sprzęt. O inwestycjach, kłopotach i przyszłości w rozmowie z dyrektorem Powiatowego Szpitala w Przasnyszu Jerzym Sadowskim.

 *Jak pan dyrektor ocenia miniony rok dla lecznicy?

- Był on bardzo udany pod kątem inwestycji. Zmodernizowaliśmy SOR za ponad 5 mln zł. Dzięki temu polepszyliśmy nie tylko funkcjonalność, ale zakupiliśmy też nowy sprzęt. Osobno przyjmujemy stany pilne i planowych pacjentów. Była to konieczna inwestycja, dlatego ciesze się, że mamy godne warunki dla pacjentów. Pozyskaliśmy też środki na termonodernizację, czyli docieplenie, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, fotowoltaikę. Projekt ten zakłada też wymianę oświetlenia na energooszczędne. Realizujemy też projekt za ponad 13 mln zł. Będziemy wymieniać sprzęt, apartaurę w każdym oddziale. Ogłosiliśmy już przetarg. Doposażamy oddziały, ale też wymieniamy ten stary, już wysłużony sprzęt. Będą większe możliwości diagnostyczne. Realizujemy też projekty tzw. miękkie dotyczące walki z chorobami kręgosłupa i otyłością u dzieci. W przyszłym roku również chcemy je kontynuować. Kupimy też karetkę tzw. bariatryczną, która posłuży nam do transportu cięższych pacjentów. W sumie udało się pozsykać środki na zadania o wartości ponad 25 mln zł. Część zadań będzie realizowana w kolejnych latach. Pod tym wzgledem naprawdę mamy się z czego cieszyć.
*Ale już dług szpitala nie cieszy. Przez rok strata urosła z 1 do 5 milionów złotych. Jak wygląda bieżąca sytuacja placówki?
- Temat ten jest złożony, ale mogę powiedzieć czytelnikom, że wpływ na to zadłużenie ma wiele czynników (...).
Cały wywiad we wtorkowym numerze Tygodnika Przasnyskiego

autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie fotoreportażeRSS