Tygodnik Przasnyski

Poniedziałek, 22 kwietnia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W e-prenumeracie taniej!

Od północy cisza wyborcza, także w internecie. Czego nie można na portalach społecznościowych?

19.10.2018 09:00:00

Cisza wyborcza zaczyna się na 24h przed wyborami oraz obowiązuje w trakcie głosowania. Lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę od 7.00 do 21.00. W tym czasie nie wolno agitować. Czyli czego nie można robić?
Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że w trakcie trwania ciszy wyborczej nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych.Bannerów i plakatów powieszonych wczesniej, zdejmować nie trzeba, ale nie wolno podczas ciszy ich wieszać ani rozdawać ulotek nakłaniających do oddania głosu na konkretnego kandydata czy partię. Podobnie, jak nie wolno poruszać się oklejonym samochodem, ale może on być zaparkowany.
Agitacja, to publiczne nakłanianie czy zachęcanie do głosowania w określony sposób. Cisza wyborcza dotyczy również internetu. Choć te przepisy wydają się niejasne oraz martwe i nie są do końca sprecyzowane, to warto uważać korzystając jutro i pojutrze z sieci. Udostępnianie zdjęć, ,,lajkowanie" profili kandydatów, czy podobne działania na Tweeterze, Instagramie są zakazane. Jest jednak jeden wyjątek - mozna publikować informacje o frekwencji. 
Za złamanie zakazu grozi grzywna nawet do 5 tys. zł, a za publikowanie nieoficjalnych sondaży od 500 tys. zł do nawet 1 mln zł. 
Cisza trwa do 21.00 w niedzielę, chyba, że dana obwodowa komisja z powodu nadzwyczajnych zdarzeń np. braku kart, katastrofy budowlanej czy podtopienia wydłuży czas otwarcia wyborczego lokalu.   

autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz