Tygodnik Przasnyski

Środa, 14 listopada 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W e-prenumeracie taniej!
fot. Her
fot. Her

Konferencja popularno-naukowa: 590 lat temu Przasnysz otrzymał prawa miejskie

05.12.2017 13:47:46

Ta konferencja, a także inne działania zostały zrealizowane dzięki wygranemu przez muzeum projektowi złożonemu w listopadzie ubiegłego roku. Wydarzenie poświęcone było wybranym zagadnieniom z historii miasta.

- Na naszą konferencję zaprosiliśmy archeologów, historyków, regionalistów. Za chwilę państwo będą mieli okazję usłyszeć o historii Przasnysza od najdawniejszych dziejów miasta. Konferencji towarzyszyła wystawa „Z kart historii Przasnysza” powstała ze zbiorów różnych instytucji i osób prywatnych, której otwarcie odbyło się 15 września – mówiła Agnieszka Brykner, dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu.

Z prelekcją pt. „Ziemia przasnyska w pradziejach do przełomu er" wystąpił Zbigniew Miecznikowski. Dr Wojciech Borkowski przybliżył pradzieje ziemi przasnyskiej w okresie wpływów rzymskich i w średniowieczu. Ciekawy wątek poruszył dr Radosław Waleszczak, który mówił o wielokulturowości na Północnym Mazowszu na przełomie XIX i XX wieku. Bartosz Drejerski wygłosił wykład pt. „Rozwój Przasnysza w latach dwudziestych i trzydziestych. Zabudowa”. Przasnysz w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych 1945-1956 przedstawił dr Wojciech Łukaszewski. Konferencję zamknął ks. dr Janusz Cegłowski mówiąc o pieszych pielgrzymkach na uroczystości św. Stanisława Kostki.

Cały artykuł w  TP z 5 grudnia br.

autor: Her

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz