Tygodnik Przasnyski

Niedziela, 22 kwietnia 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W e-prenumeracie taniej!

Lasy są naszym wspólnym dobrem

15.06.2017 12:11:00

O historii Nadleśnictwa Przasnysz, o ponad milionie posadzonych drzew, a także o cudach jakie można spotkać w lasach północnej części Mazowsza- rozmawiamy ze Stanisławem Czarzastym Nadleśniczym Nadleśnictwa Przasnysz.

 - Niedawno Nadleśnictwo Przasnysz obchodziło 210-lecie swojego istnienia. Co ważnego dla nadleśnictwa wydarzyło się przez te lata?

Powstanie Nadleśnictwa Przasnysz przypada na okres Napoleoński. W czasie tworzenia się Księstwa Warszawskiego utworzono Komisję Rządową, która to z kolei ustanowiła nadleśnictwa. W departamencie płockim powołano dziewięć takich instytucji, w tym Nadleśnictwo Przasnysz. Po upadku powstania styczniowego lasy przasnyskie przeszły pod administrację cesarstwa rosyjskiego. W czasie wojen wszystkie nadleśnictwa przychodziły szereg reorganizacji. 28 czerwca 1924 ówczesny prezydent powołał przedsiębiorstwo państwowe Polskie Lasy Państwowe. Wtedy pierwszy dyrektor Lasów Państwowych nakreślił wizję funkcjonowania organizacji, w której las pełni wiele funkcji, a produkcja drewna jest tylko jedną z nich. 
Kiedy nadleśnictwo przyjęło obecny kształt?
1 stycznia 1975 roku nadleśnictwo wróciło do granic z 1807 roku osiągając największy w swojej historii zasięg terytorialny. Powierzchnia lasów Nadleśnictwa Przasnysz wynosiła wtedy ok 30 tys. ha. Kolejne zmiany przyszły w 1982 roku, wówczas to z obrębu Sławki i Parciak utworzono Nadleśnictwo Parciaki, a obręby Janowo  i Przejmy pozostały w składzie Nadleśnictwa Przasnysz. Kształt obecny Nadleśnictwo Przasnysz przyjęło 1 stycznia 1992 r- kiedy to lasy z terenu gminy Krasne przekazano do Nadleśnictwa Ciechanów.
Cały wywiad w Tygodniku Przasnyskim z 20 czerwca 2017r. 

autor: EJ

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz