Tygodnik Przasnyski

Poniedziałek, 27 maja 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W e-prenumeracie taniej!

Kadencje tylko dwie?

06.02.2017 16:41:27

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w najbliższych wyborach samorządowych powinna zostać wprowadzona zasada dwukadencyjności. Jego zdaniem, powinno to ograniczyć powstawanie zjawiska „lokalnych układów”.

To, co powie szef rządzącego ugrupowania, może za chwilę stać  się prawem. Nic dziwnego, że samorządowcy już teraz ostro w tej sprawie protestują.


To nie pierwsza taka propozycja. Wcześniej występowali z nią działacze SLD i PO. Szybko jednak z niej rezygnowali.

Prezes PiS na razie zgłosił pomysł wprowadzenia dwukadencyjności jedynie wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Co więcej, chce, żeby liczyły się kadencje dotychczasowe i obecna, co oznacza, że przepis działałby wstecz.

Już policzono, że w całym kraju ponad 1600 wójtów, burmistrzów i prezydentów straciłoby swoje posady, niezależnie od woli ich wyborców. Zwyczajnie nie mogliby już kandydować, bo rządzą dłużej niż dwie kadencje.

Czy to wstęp do dwukadencyjności posłów, senatorów, szefów partii politycznych i spółek skarbu państwa, instytucji podległych rządowi i samorządom? Na razie Jarosław Kaczyński o tym nie wspomina, ale pomysłów na naprawę Polski ma jeszcze wiele.

Więcej w TP z 7 lutego br.

autor: red

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz