Tygodnik Przasnyski

Środa, 24 lipca 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W e-prenumeracie taniej!
fot. Archiwum
fot. Archiwum

OSP Leszno: Jednostka z wyjątkową historią

16.05.2015 17:19:42

Ochotnicy z OSP Leszno od początku istnienia swojej jednostki dzielnie walczyli z żywiołami. Heroicznie gasili ogromne pożary, chronili ludzi i ich dobytek podczas powodzi. Do dziś są bardzo aktywni i chętni do pomocy. Angażują się nie tylko w akcje ratownicze, ale również w życie społeczne.

Strażacy z Leszna cieszą się ogromnym szacunkiem i uznaniem wśród mieszkańców swojej miejscowości.

Ochotnicza Straż Pożarna w Lesznie nie powstała przypadkowo. Impulsem do jej powołania był pożar dworskiej chaty, który wybuchł latem 1929 roku. Tego dnia nad miejscowością Leszno rozpętała się prawdziwa burzowa nawałnica, to właśnie piorun był przyczyną pożaru. Nad domem w ułamkach sekundy pojawiły się smugi czarnego dymu. W krótkim czasie spłonął cały budynek i obora. Służba dworska oraz mieszkańcy Leszna próbowali ratować dom, ale mając do dyspozycji tylko wiadra z wodą, byli bezsilni wobec żywiołu. To wydarzenie uświadomiło miejscowemu dziedzicowi Zygmuntowi Rakowieckiemu, że lokalna społeczność powinna zwołać Ochotniczą Straż Pożarną w Lesznie. Pierwszym prezesem nowej jednostki został inicjator powołania straży, a funkcję pierwszego w historii OSP Leszno naczelnika powierzono Władysławowi Morawskiemu.

Za pieniądze zebrane ze składek mieszkańców zakupiono podstawowy sprzęt strażacki. Jednostka została wyposażona w sikawkę ręczną przenośną, węże, prądownicę, bosaki, hełmy, pasy parciane, toporki. Początkowo OSP Leszno liczyła 16 druhów.

Cały artykuł w papierowym wydaniu TP

autor: EJ

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz